Om Tyrolit Division Bygg & Anläggning

Tyrolit – Division Bygg & Anläggning är ett företag specialiserat inom kärnborrning, betongsågning och vajersågning. Bygg- och anläggningsavdelningen har sitt kontor i Göteborg där vi också har lager och en serviceverkstad för reparation av maskiner och omsättning av borr / klingor. Vi har också en servicepartner: Maskinfirma Bo Lamm AB i Stockholm.

Vi talar oss gärna varma om våra fantastiska produkter och kan berätta mycket om vilken nytta de tillför våra användare; hur mycket pengar det finns att spara, hur mycket mer effektivt arbetet kan vara, eller hur otroligt stort utbud vi har. Men efter hundra år i branschen vet vi att våra kunder hellre vill gå från ord till handling. För dem som föredrar lite snack och mycket verkstad nöjer vi oss med att berätta att vi utvecklar skär-, borr- och sliputrustning för professionella användare som ställer de allra högsta kraven på sina arbetsredskap.

Tyrolit i siffror

  • Omsättning: ca 700 miljoner euro
  • Anställda: 4 655 varav 1 169 arbetar på huvudkontoret i Schwaz
  • 29 produktionsenheter i 12 länder
  • Anställda inom FoU: 97
  • Försäljningsföretag i 29 länder
  • Distributörer i fler än 65 länder

Tyrolit – Division Bygg & Anläggning

Mike Johnson

 

Servicecenterchef

 

Tlf.: (+46) 031-58 33 90
E-post: mike.johnson@tyrolit.com

Ove Törnqvist

 

Kundservice

 

Tlf.: (+46) 031-58 33 90
E-post: ove.tornqvist@tyrolit.com

Dennis Haaga

 

Servicetekniker

 

Tlf.: (+46) 031-58 33 90
E-post: dennis.haaga@tyrolit.com

André Mellgren

 

Servicetekniker

 

Tlf.: (+46) 031-58 33 90
E-post: andre.mellgren@tyrolit.com

Sonny Pettersson

 

Säljare Region Mellan

 

Tlf.: (+46) 0705 521 476
E-post: sonny.pettersson@tyrolit.com

Tommy Bergenholt

 

Säljare Region Väst

 

Tlf.: (+46) 0761 44 34 84
E-post: tommy.bergenholt@tyrolit.com

Pär Groh

 

Säljare Natursten Sverige

 

Tlf.: (+46) 0725 00 09 30
E-post: par.groh@tyrolit.com

Michael Rogers

 

Servicetekniker

 

Tlf.: (+46) 031-58 33 90
E-post: michael.rogers@tyrolit.com

Walter Sund

 

Head of sales Nordic

 

Tlf.: (+47) 907 44 660
E-post: walter.sund@tyrolit.com